
Достъпът до съвременно лечение увеличава средната 5-годишна преживяемост над 70 процента
На всеки 35 секунди в света се диагностицира един пациент със злокачествено заболяване на кръвта. У нас за година при около 1500 души се установява някое от 140-те разновидности на онкохематологични заболявания. Случаите в цял свят се увеличават и прогнозите са тенденцията да се запази на фона на увеличаването на продължителността на живота, въпреки че боледуват хора от всички възрасти. Обнадеждаващото е, че иновативните терапии подобряват значително прогнозите за повечето видове онкохематологични заболявания. По мнение на специалисти те до голяма степен са лечими и контролируеми, стана ясно на кръгла маса в парламента “Постиженията в онкохематологията:
от обричаща
диагноза до
нов живот”
Форумът е инициатива на Асоциацията на научноизследователските фармацевтични производители в България (ARPharM) и под патронажа на парламентарната здравна комисия.
Онкохематологичните заболявания са в топ 10 по честота и при мъжете, и при жените, а средната възраст на пациентите е 64 г. Ракът на кръвта е и най-често срещаната форма на злокачествено заболяване при децата. В последните години таргетните, имунните и генните терапии предоставят най-новите възможности за лечение. Това съобщи националният консултант по клинична хематология проф. д-р Жанет Грудева, началник на Клиниката по клинична хематология в УМБАЛ “Свети Георги” в Пловдив, зам.-шеф по диагностично-лечебната дейност на болницата. Достъпът до съвременно лечение увеличава средната 5-годишна преживяемост над 70 процента. При децата до 15 г. най-честото злокачествено заболяване на кръвта е острата лимфобластна левкемия – 85% от случаите, но и успехите ни в лечението са най-големи, обясни проф. д-р Добрин Константинов - национален консултант по детска хематология и онкология, шеф на специализираната детска клиника в ИСУЛ и председател на Българското медицинско дружество по детска хематология и онкология.
За разлика от много онкологични заболявания при възрастните, при които се говори за контрол над тумора, в много случаи при деца с рак на кръвта вече се използва думата излекувани.
При 80% от децата с остра лимфобластна левкемия се наблюдава излекуване - нещо, което е било немислимо преди години, обясни онкохематологът. Той обаче изтъкна, че системата е в дълг към децата с болести на кръвта - малка пациентска група, но с много специфични нужди. Трудностите на лекарите са свързани с доставките и реимбурсирането на най-новите лекарства. Това налага
деца, за които
не са достъпни у нас
най-подходящите
за тях медикаменти,
да се пращат
в чужбина
При положение че вече съществуват и се използват терапии, които открива хоризонт за живот, сравним с общата продължителност на живота днес, щом има такъв шанс да бъдат излекувани, трябва да им го дадем, каза проф. Константинов.
Триумфът на иновациите логично увеличава разходите за лечение, защото не само навлизат нови и скъпи терапии, но се увеличават и пациентите, при които с медикаментозно контролиране на заболяването се удължава животът, но нали и точно удължаването на живота е целта на лекаря, коментираха експертите.
На базата на проучване и анкета с пациенти се доказва, че иновацията в лечението на злокачествените заболявания на кръвта е подобрила значимо продължителността и качеството на живот на пациентите и е икономически изгодно, каза проф. Генка Петрова, президент на Международното общество за фармакоикономически проучвания и анализи за Централна и Източна Европа.
*Какви предложения направиха онкохематолозите пред депутатите от здравната комисия и зам.-министър Бойко Пенков - четете в следващ брой.
Абонамент за печатен или електронен "24 часа", както и за другите издания на Медийна група България.