20 години по-късно Франция е отново световен шампион! (Снимки)

https://www.24chasa.bg/sport/article/6963513 20 години по-късно Франция е отново световен шампион! (Снимки) 20 години по-късно Франция е отново световен шампион! (Снимки) www.24chasa.bg
Снимки РОЙТЕРС

VAR каза тежката си дума при победата на “петлите” с 4:2 над Хърватия, треньорът Дешан изравни Загало и Бекенбауер

Франция стана за втори път в историята световен шампион по футбол.

В зрелищен и резултатен финал срещу Хърватия на стадион “Лужники” в Москва “петлите” се наложиха с 4:2 с автогол на Манджукич и попадения на Гризман от дузпа, Погба и Мбапе.

За достойния им съперник, който за първи път в историята си игра на финал, вкараха Перишич и пак Манджукич.

Треньорът на победителите Дидие Дешан стана третият в света, печелил купата и като играч, и като треньор. На терена го направи точно преди 20 години и 3 дни, когато една от сегашните му звезди Килиан Мбапе е бил на минус 4 месеца - майка му е била бременна с него в петия.

Само гол не стигна на московския финал, за да изравни най-резултатния досега. През 1958 г. Бразилия бие 5:2 Швеция, а още три мача за титлата са свършвали 4:2. Това са Уругвай - Аржентина (1930), Италия - Унгария (1938) и Англия - Германия (1966).

Двамата треньори разположиха избраниците си в идентични схеми 4-2-3-1 с единствената разлика, че човекът зад нападателя при хърватите - Лука Модрич, е натоварен повече с диспечерски функции, докато Антоан Гризман - с повече атакуващи.

Първият четвърт час изненадващо премина под хърватска диктовка. “Карираните” пресираха съперника в собствената му половина и щом отнемеха топката, веднага я хвърляха по крилата, откъдето следваше центриране в наказателното поле.

От своя страна Франция започна някак плахо, атаките не се развиваха достатъчно стройно и на практика опасните моменти липсваха.

Именно тогава обаче се намеси футболният Господ, който очевидно реши, че е дал прекалено много на хърватите, спечелили последните си трима мача в Русия след продължения, а първите два от тях - и с дузпи. Сллучайността пожела потърпевш да е този, който донесе победата и класирането срещу Англия - централният нападател Марио Манджукич. Именно от неговата глава центрираната от пряк свободен удар от Антоан Гризман се отклони точно колкото да излъже вратаря Субашич и да спре в мрежата за 1:0.

В този момент Субашич вероятно си е спомнил, че на предишните три финала вратарите от губещия отбор са били неизменно свързани с “Монако”, където и той играе - французинът Бартез през 2006 г., Стекеленбург от Холандия четири години по-късно в Южна Африка и аржентинецът Ромеро на последното първенство в Бразилия.

Чест прави на хърватите, че голът въобще не ги смути, кало ли да ги сломи. А и небето над “Лужники” заплака - дали заради тях, дали защото световното все пак свършва, и падналият дъжд поразхлади главите на футболистите на Златко Далич. Те продължиха с пресата и натиска, за да стигнат до логичното изравняване, дошло след прекрасен удар на другия герой срещу Англия - Иван Перешич.

Нямаше как във финала на това световно тежката си дума да не каже и VAR - нововъведената система за видеопомощ на съдиите. В 38-ата минута топката докосна ръката на Иван Перишич и главният рефер Нестор Питана от Аржентина проведе дълго съвещание с колеги по микрофона, а после и сам няколко минути гледа повторенията. В крайна сметка отсъде дузпа, която Антоан Гризман превърна с гол за 2:1.

Малко след 50-ата минута не един, не двама, даже не и трима, а цели четирима човека от публиката нахлуха на терана. Те излязоха от хърватския сектор и очевидно се наслаждаваха на факта, че отборът им е във финала, играе като равен с равен срещу Франция и дори я надиграва. Въпреки невероятната охрана те успяха да потичат по тревата на “Лужники”, а единият дори докосна неколцина от играчите, преди стюардите да го повалят, обездвижат и изнесат.

Веднага след това Дидие Дешан, сам изсарал цялата си кариера като опорен полузащитник и спечелил на този пост и с капитанската лента световна и европейска титла за Франция, схвана откъде му идват големите проблеми. Най-стабилният му играч на това световно - Нголо Канте, беше бледа сянка на представянето си срещу Уругвай и Белгия, затова хърватите минаваха през зоната му необезпокоявани. Дешан го смени със свежия и по-едрогабаритен Стивен Нзонзи и смяната, вероятно случайно, даде незабавен резултат, при това положителен. Партньорът на Канте в опорната зона - Пол Погба, отне топката в собстевната половина и с дълъг пас командирова тийнсензацията Килиян Мбапе по дясното крило. Младокът стигна почти до аутлинията и центрира неособено добре, но през Гризман топката стигна до телепортиралия се в наказателното поле Погба. Първият му удар бе блокиран, но при втория левачката прати топката извън обхвата на ръкавиците на Субашич.

Хърватите изглеждаха гроги, казано на боксов език, а хубав удар на Мбапе бе на път да ги прати окончателно в токаут - 4:1 в 65-ата минута. Тук очевидно на френския капитан и вратар Юго Лорис му стана мъчно за съперника и реши да му направи малко изкуствено дишане. В 69-ата минута вместо да изрита върнатата му от Юмтити топка, той реши да лъже Манджукич в наказателното поле и постигна резултат като Лорис Кариус от “Ливърпул” - топката се удари в крака на хърватина и се търкули в ъгъла на вратата за 4:2.

ФРАНЦИЯ - ХЪРВАТИЯ 4:2 (2:1). Голмайстори: Марио Манджукич (18-автогол), Антоан Гризман (38-дузпа), Пол Погба (59), Килиан Мбапе (65); Иван Перишич (28), Марио Манджукич (69). Съдия: Нестор Питана (Аржнтина). Жълти картони: Нголо Канте, Люка Ернандес; Симе Върсалко.

ФРАНЦИЯ: Юго Лорис, Бенжамен Павар, Самюел Юмтити, Рафаел Варан, Люка Ернандес, Пол Погба, Нголо Канте (55-Стивен Нзонзи), Килиан Мбапе, Антоан Гризман, Блез Матюиди (73-Корантен Толисо), Оливие Жиру (81-Набил Фекир).

ХЪРВАТИЯ: Даниел Субашич, Симе Върсалко, Деян Ловрен, Домагой Вида, Иван Стринич (82-Марко Пяца), Иван Ракитич, Марцело Брозович, Анте Ребич (71-Андрей Крамарич), Лука Модрич, Иван Перишич, Марио Манджукич.

Други от Футбол

ЦСКА с 1:1 срещу осмия във Втора бундеслига

Кристиан Малинов спаси ЦСКА от загуба срещу осмия във Втора бундеслига “Бохум”. “Червените” изиграха първата си контрола в първия ден от лагера си в Испания, след като се настаниха в хотела вечерта във вторник. Нестор Ел Маестро направи и тренировка сутринта преди двубоя срещу немците. Малинов се разписа в 75-ата минута,

“Лудогорец” загуби от румънския “Ботошани” (Видео)

Българският шампион “Лудогорец” загуби първата си контола от подготвителния лагер в турския курорт Белек. Румънският “Ботошани” обърна до 3:1 разградчани. Те поведоха с хубав гол на десния защитник Натанаел в 11-ата мин. Бурка изравни 25 мин по-късно. През втората част резервата Фуло донесе успеха на “Ботошани” с бързи попадения в 64-ата и

ЦСКА търси заместник на Кирил Десподов

ЦСКА вече търси заместник на звездата Кирил Десподов. Това призна изпълнителният директор Пламен Марков след първата за годината открита тренировка. Клубът със сигурност ще привлече нов играч, ако футболист номер 1 на България за 2018-а бъде продаден. “Работим по въпроса за евентуалното привличане на заместник на Десподов,

Първият тим на Десподов го гони заради бурен нрав

Кирил Десподов спечели анкетата за футболист на годината. И спази традицията големите таланти в родния футбол да бъдат първо отхвърлени, преди да тръгнат към върховете във футбола. Защото само след една година в школата на четвъртия в света Ивайло Андонов “Пирин 2001” той е освободен. Бил прекалено буен и своенравен.

ЦСКА срещу немци, унгарци, китайци и чехи в Испания

ЦСКА обяви контролите си по време на лагера в Испания. Отборът на Нестор Ел Маестро лети за Марбея във вторник. Първата проверка е срещу германския "Бохум" на 16-и. На 20-и е двубоят с елитния унгарски "Пушкаш академи". След това, на 23-и е двубоят с китайския "Шанхай Шенхуа" с треньор Кике Санчес Флорес и играчи като Демба Ба, Фреди Гуарин,

Петър Хубчев на стаж при Диего Симеоне

Националният селекционер Петър Хубчев и помощниците му Георги Донков, Левон Абкарян и Армен Амбарцумян ще бъдат на стаж в испанския гранд “Атлетико” (Мадрид) от 22 януари до 6 февруари. Всичко е уредено от БФС, като на място българите ще могат да се запознаят с всичко от арсенала на Диего Симеоне. Чоло, както е известен той сред феновете,