Без голове на почивката в световния полуфинал Франция - Белгия

https://www.24chasa.bg/sport/article/6955340 Без голове на почивката в световния полуфинал Франция - Белгия Без голове на почивката в световния полуфинал Франция - Белгия www.24chasa.bg

Франция и Белгия приключиха без голове първото полувреме на полуфинала от световното по футбол в Санкт Петербург.

В сряда ще бъде определен и вторият финалист - на стадион "Лужники" в Москва играят Хърватия и Англия.

Финалът е в неделя, а мачът за третото място - ден по-рано, съответно в Москва и Санкт Петербург.

Треньорът на французите Дидие Дешан направи само една промяна в сравнение с победата 2:0 над Уругвай. В игра се върна изтърпелият наказание Блез Матюиди вместо Корантен Толиса, а схемата не претърпя промяна - 4-2-3-1 с Жиру на върха на атаката, но с Гризман и Мбапе като основна голова заплаха.

Испанският колега на Дешан - Роберто Мартинес, все пак бе подготвил една мини изненада. Като титуляр започна Муса Дембеле, отсъствал в последните два мача. Това подсказа леко оглеждане към тила, защото обикновено на неговото място се появявах по-офанзивните Дрис Мертенс или Яник Ферейра Караско.

Още в 15-ата секунда пробив на Мбапе завърши с центриране към Гризман, но белгийците избиха топката.

В 3-ата минута “червените дяволи” отгтовориха с опасна атака, тръгнала по лявото крило след грешка на Павар, продължила към центъра по веригата Вертонген - Азар - Де Бройне до дясното крило, където Шадли не успя да центрира. Скоро след това Азар сам проби отдясно за първи корнер в мача. Топката беше като залепена за крака му, но все пак не стигна до удар.

В 13-ата минута  Погба отне топката и с дълъг пас по земя пробва да изправи Гризман на очна ставка с Куртоа, но вратарят бе по-бърз.

Последва поредица от грешки в белгийската защита и Азар би от малък ъгъл, вместо да подаде на свободния Лукаку. Секунди по-късно Вертонген върна жеста на Жиру, но Матюиди не успя да овладее топката близо до аутлинията.

Видя се, че защитниците и на двата отбора леко нервничат, отчитайки важността на първата фатална грешка

В 18-ата минута дойде и първият удар в очертанията, отправи го Манюиди, но право в ръкавиците на Куртоа.

Веднага след това последва опасност пред френската врата - удар на Азар и от главата на Варан - в корнер.

Белгийците натиснаха стабилно около 20-ата минута, когато биха трети корнер. След него и силен удар от границите на наказателното поле Алдервейрелд виждаше името си на таблото, но Лорис изби с върха на ръкавиците.

Отговорът на французите беше 50-метров пас към Жиру в наказателното поле, но нападателят не успя да овладее или шутира.

След това бърза размяна на пасове доведе до удар на Ернандес и нов корнер, но за “петлите”. Това беше знак за смяна на собствеността върху инициативата - французите заатакуваха повече и опасен удар на Жиру с глава мина близо до лявата греда на Куртоа, после Гризман би над вратата.

В 33-ата минута перфектна контра трябваше да доведе до гол за Франция. Гризман изведе с дълъг пас Мбапе по дясното крило, младокът от въздуха прехвърли топката към Жиру, но нападателят очевидно не обича да бие с десния крак, защото го направи отчайващо неточно.

Топката не се задържаше във владение на някой от двата отбора повече от минута-две, а повечето подавания бяха по дължината, а не по ширината на терена, което придаваше на играта скоростна динамичност.

В последната секунда на 40-ата минута отново герой след гола си срещу Аржентина за 2:2 можеше да стане десният бек Павар. Той бе изведен в наказателното поле с хитър пас от Мбапе, би прилично като за защитник, но Куртоа реагира перфектно и изби с крак в корнер.

Направи впечатление, че френските опорни халфове Погба и Канте се бяха дръпнали доста назад и посрещаха съперниците между центъра и дъгата на наказателното си поле. Вероятно така искаха да продотвратят появата на свободни зони между тях и централните защитници, пазейки лош спомен какво се случи с Бразилия през първото полувреме на 1/4-финала при сходна ситуация.

Последната дума през първото полувреме обаче беше на белгийците, макар и да не промени двете нули на таблата на стадиона в Санкт Петербург. Де Бройне проби за пореден път отдясно (той сменяше фланговете непрекъснато) и топката през Юмтити неочаквано стигна до Лукаку. Нападателят бе толкова изненадан, че само успя да подложи тяло, но не и да я насочи.

Други от Футбол

Задачата на България - победа с гол повече от Норвегия

Кипър все още не се е спасил от изпадане и това е стимул да се хвърли на скандинавците в понеделник, когато ние приемаме Словения България запази шансовете си както за промоция в по-горната дивизия на Лига Европа, така и за допълнителна квалификация за европейското първенство през 2020 г. след равенството 1:1 при гостуването на Кипър.

Министри в Белград заради световното по футбол

В петък в Белград се събират министрите на спорта на България, Сърбия, Румъния и Гърция, за да се обсъди планът за кандидатурата за световното първенство по футбол през 2030 година. Тя вече е известна като "православната", както се лансира в гръцките медии. Идеята на е гръцкия министър, като в Белград по това време ще има и голямо спортно

България изпусна Кипър, жива е надеждата за първото място в групата

Българският национален отбор не успя да победи Кипър като гост и завърши 1:1 в предпоследния си мач в група 3 от дивизия С на Лигата на нациите. При същия резултат терена в Люблана напуснаха и другите два отбора от групата Словения и Норвегия. Така нашите остават на второто място, но всичко ще се реши след последните срещи в понеделник,

Марадона за Моуриньо: Той е най-добрият в света

Аржентинската футболна легенда Диего Марадона вярва, че Жозе Моуриньо е най-добрият мениджър в света, твърди "Дейли мейл". "Манчестър Юнайтед" се намират на 8-ма позиция в класирането зад "Уотфорд" и "Борнемут", като са допуснали 21 гола в 12 срещи. "Манчестър Сити" и Пеп Гуардиола "летят" във Висшата лига, но въпреки това Марадона смята,

Пламен Илиев и Кирил Десподов аут за Кипър

Пламен Илиев и Кирил Десподов отпадат от състава на националния отбор за мача с Кипър в петък. Вратарят дори е освободен от лагера. Той направи една тренировка на трева, след което се прецени, че не е излекуван достатъчно и не може да се рискува с участието му. Той отпада и за последния двубой със Словения от Лигата на нациите.

Кирил Десподов под въпрос за Кипър

Нападателят на ЦСКА Кирил Десподов е под въпрос за мача на националите срещу Кипър от Лигата на нациите. Той е напуснал тренировката, след като е почувствал придърпване в областта на стара контузия. Нападателят ще мине обстойни прегледи днес, за да се разбере точно контузията му. Очаква се той да остане на лагер,