Изпълком на 7 юни, може да смени формата веднага

https://www.24chasa.bg/sport/article/6887973 Изпълком на 7 юни, може да смени формата веднага Изпълком на 7 юни, може да смени формата веднага www.24chasa.bg
Капитанът на “Витоша” (Бистрица) Михаил Петров атакува в победния бараж срещу “Локо” (Сф) в Пловдив. С дузпи бистричани запазиха мястото си в елита след само две победи в 37 мача.

В договора с холандците няма срок, платени са само 50 000 лева

Изпълкомът на БФС ще заседава на 7 юни, ден преди жребия за новото първенство.

По принцип още сега може да се промени форматът на първенството, след като твърденията за някаква неустойка по договора с холандската компания Hypercube се оказаха пълна лъжа.

“24 часа” разполага с копие на споразумението, като в него няма и срок, в който първенството трябва да се провежда по сегашната система.

На всичко отгоре се цитират суми като 50 000 евро, които са били платени, а всъщност става въпрос за същата сума, но в левове, или 25 000 евро.

За същото нещо в Дания, Румъния, Португалия и още няколко страни са броени по 90 000 евро. В нашия случай по-голямата част от сумата бе поета след преговори директно от УЕФА.

Сегашният формат си навлече критики, след като “Витоша” (Бистрица) се

спаси само с 2 победи в 37 мача, докато надолу затъна “Пирин” (Благоевград), който реално бе най-добрият от всичките отбори, които играха в плейаута на шампионата.

Бистричани успяха да надиграят единствено “Черно море” у дома в последния кръг на втората осмица, когато всичко бе ясно, а след това и победиха “Пирин” в баража за спасение, след като паднаха у дома, но взеха мача в Благоевград. Продължиха напред до спасителния плейоф с “Локо” (Сф) единствено заради повечето вкарани голове на чужд терен.

Директно се спаси единствено “Етър” (Велико Търново), а през баражи минаха и запазиха местата си “Дунав” (Русе) и “Витоша”.

Всъщност този проблем въобще не бе повдигнат през миналото първенство, когато в елита влязоха накуп 3 отбора от Втора лига. “Локомотив” (Горна Оряховица) си бе последен и през редовния сезон и след това загуби финала за спасение от “Монтана”. След това “Монтана” падна с 1:2 от столичния “Септември”, който бе втори във Втора лига, а “Нефтохимик” (Бургас) загуби с 0:1 от “Витоша” (Бистрица) и също загуби мястото си в елита.

Липсата на изпадащ отбор съществуваше и в трите варианта, които бяха предложени на клубовете, от които бе приет точно този, като нямаше нито един против.

БФС не е налагал нито един от вариантите, които минаха на обсъждане с всички отбори от професионалните групи, фенове, журналисти, МВР и спортното министерство.

Вероятно обаче повечето клубове очакват да се работи по стария вариант, когато всичко се спуска отгоре.

Реално главната цел на промяната на формата, която бе движена изцяло от заместник изпълнителния директор Павел Колев, бе постигната.

Само два са съмнителните двубои, засечени от системата за предварително информиране на УЕФА за струпване на залози, което е предпоставка за черно тото. През 2013 година, или само преди 5, техният брой бе 60. Или във формата с 16 отбора една четвърт от двубоите в първенството ни са били съмнителни. Или с други думи връщането на стария формат ще даде възможност да се върти черно тото, което едва ли е целта на клубните президенти у нас. Интересното е, че един от двата мача е на отбор, чиито президент в момента е един от най-яростните противници на сегашната система на първенството.

Форматът наистина може да има някакви недостатъци, които обаче лесно може да бъдат оправени. И така да се махнат и малкото безсмислени мачове в Първа лига. Най-лесно е във втората фаза да се влиза само с точките срещу отборите, в която група попаднеш.

Други от Футбол

"Лудогорец" приключи сезона без победа в Европа с 1:1 срещу "Цюрих"

С гол на поляка Якуб Свирчок в последните секунди на даденото от съдията продължение на първото полувреме "Лудогорец" изравни 1:1 срещу гостуващия "Цюрих" и на практика фиксира крайния резултат в последния мач на отбора в Лига Европа. Това беше последният мач на 7-кратния български шампион в групата на Лига Европа,

1:1 на полувремето в Разград, Свирчок изравни срещу "Цюрих"

С гол на поляка Якуб Свирчок в последните секунди на даденото от съдията продължение на първото полувреме "Лудогорец" изравни 1:1 срещу гостуващия "Цюрих". Това е последният мач на 7-кратния български шампион в групата на Лига Европа, който загуби шансове да продължи още след четвъртата среща. В другия мач от същата група "Байер" (Леверкузен) води

УЕФА ни дава парите за ВАР, системата идва през есента

По-голямата част от необходимите от около 10 милиона лева за оборудването на стадионите ни със системата за видеоповторения (ВАР) най-вероятно ще бъдат дадени от УЕФА още до началото на следващия сезон, разкриха източници от БФС и Съдийската комисия. Това е единствената спънка пред въвеждането в България,

4 промени при титулярите на "Лудогорец" срещу "Цюрих"

Старши треньорът на "Лудогорец" Антони Здравков направи четири промени в титулярния състав за последния мач от Лига Европа срещу "Цюрих" в Разград. Мачът започва в 22 часа, а съдия е руснакът Кирил Левников. Вместо отсъстващите по различни причини Ренан, Моци, Лукоки и Кешерю от първата минута на "Лудогорец Арена" ще излязат Броун, Терзиев,

Мартин Камбуров получи знака "Почетен гражданин на Свиленград"

Нападателят на "Берое" Мартин Камбуров получи знака "Почетен гражданин на Свиленград" от кмета на родния си град Георги Манолов на традиционна годишна церемония, съобщиха от местната администрация. Снощи в Спортната зала общината е връчила грамоти, парични и предметни награди на осем спортисти и 16 спортни клуба,

Българин е лидер в Германия с 12 т. аванс за финал на 2018-а

Носителят на купата на България със “Славия” Костадин Велков може да се похвали, че и втората половина на 2018-а е успешна за него. Българският защитник завърши годината като лидер със своя “Кемницер” в Германия, при това убедителен. В североизточната регионална лига (4-о ниво на немския футбол) тимът на Велков удари с 2:0 гостуващия