
Княжевският лифт може да се възстанови без да се прави промяна в плана за управление на природен парк Витоша. Около това становище се обединиха министърът на екологията Емил Димитров, земеделският министър Десислава Танева, представители на спортното министерство и на СОС на среща, инициирана от кмета на София Йорданка Фандъкова.
"Една от най-важните цели, която сме си поставили и по която лично работя, е да осигурим достъп до планината Витоша за всички софиянци. Затова още преди година заявих, че с или без желанието на собствениците на съоръженията, ние започваме процедури за тяхното възстановяване. Очертахме два сценария. Първият - да работим за възстановяване на Княжевския лифт в съществуващите стъпки, за което не е нужно изготвяне на специализиран устройствен план. И вторият сценарий, при който възстановяването по този начин не е технически възможно, и ще трябва да се изработи такъв план. Постигнахме пълна координация с различните институции. Изключително съм благодарна на министрите на земеделието и на околната среда, които присъстваха лично. В разговорите участваха и председателят на СОС Елен Герджиков, общинският съветник Тома Белев, който е и бивш директор на природен парк "Витоша". Всички сме единодушни, че за реконструкцията на Княжевския лифт не е необходима промяна в плана за управление на природен парк "Витоша". Получихме уверение за много бързи действия от всички институции. Надявам се, че и собственикът, който нееднократно заявява, че е готов да възстанови лифта да бъде достатъчно съпричастен, за да може по-бързо да придвижим всички процедури", заяви Фандъкова.
Тя уточни, че това е работна среща между институциите, затова собственикът не е участвал в нея.
"Години наред се говори за противоречия между законите и плана. Исках да се уверя, че това, което целим, е възможно. Необходим е специализиран подробен устройствен план. Собствениците са инициирали изработването на такъв план. Очаквам той да бъде съгласуван от РИОСВ и Агенцията по горите. Надявам се още през тази година да имаме конкретни резултати", подчерта Фандъкова.
Заданието на плана е изработено от "Витоша ски" и е изпратено за съгласуване от МОСВ и всички заинтересовани ведомства. Очакваме успоредно с това да се внесе документацията и в Изпълнителната агенция по горите, за да може до 2 месеца да приключат тези процедури. След това е нужно решение на СОС и спазване на всички процедури по съобщаване на устройствения план, провеждане на обществени обсъждания и др. Най-бързият сценарий е първият. При него може директно да се пристъпи към подготовка на технически проект за възстановяване на лифта и да се издаде разрешение за строеж. Досега действията на "Витоша ски" са в точно обратната посока. Тяхното техническо предложение предвижда промяна на два от стълбовете, което води и до изработване на нов устройствен план. Нашето становище, за което сме ангажирали и външни експерти, е, че лифтът може да се възстанови в съществуващите стъпки на стълбовете. По този начин спестяваме време и една доста сложна процедура по нов план. Говоря за поне 2 г. време, което ще спестим на софиянци, обясни главният архитект на София Здравко Здравков.
"Беше много ползотворна среща. Безспорно е желанието на г-жа Фандъкова софиянци да имат по-голям достъп до Витоша, запазвайки екологията. Целта беше всеки в рамките на своето поле да достигнем до възможността, при която това да се случи максимално бързо, спазвайки всички закони. В момента се използват едва 20% от възможностите за ски в планината. Не говоря за изсичане на дървета, а за съществуващи възможности", каза екоминистърът Емил Димитров.
"Стигнахме до общи решения. От страна на Министерство на земеделието по двата сценария ще има пълна мобилизация и най-бързи решения, за да може Витоша да стане по-достъпна. Надявам се, че и инвеститорът ще действа със същата бързина", заяви министърът на земеделието Десислава Танева.
Абонамент за печатен или електронен "24 часа", както и за другите издания на Медийна група България.