Ще има музей на съвременното изкуство и ателиета за млади творци
132 години след създаването библиотека “П. К. Яворов” най-после ще има собствен дом, в който да побере богатия си книжен фонд, разпръснат в няколко сгради. Но и да предложи на читателите модерна визия и услуги.
Със съдействието на община Бургас библиотеката вече
ползва качествени
информационни
технологии,
необходими за изграждането на една съвременна библиотека, която да бъде интересна и желана от младите.
“През 2021 г. се очаква да приключи реконструкцията на бившата Немска болница в центъра на града, в която ще се премести регионалната библиотека. Тя е ориентирана към Z поколението - съвременна, иновативна, традиционна и в същото време интерактивна”, казва директорката Яна Кършийска.
Засилено е дигиталното обучение в библиотеката чрез използване на киокси, 3D принтери, интерактивна пясъчна кутия Sand reality Box, интерактивни дисплеи с mozaBook Classroom, включващ над 1200 3D сцени и модели по всички общообразователни предмети, стотици образователни видеа, разказва Яна Кършийска.
Внедрената интелигентна LED стена ще помага за по-лесно и ефективно пресъздаване на визуалното съдържание, а за най-малките любители на книгата е инсталиран интерактивен магичен под Funtronic - уникален образователен инструмент, с който деца и възрастни ще учат, докато се забавляват.
Ще има обособени детски кътове, конферентни и читални зали, копирни и реставрационни центрове.
Музей на книгата ще съхранява ръкописи, миниатюрни книги, старопечатни издания и архиви на известни наши съграждани.
В модерната сграда от стъкло и метал ще бъде изграден и музей на съвременното изкуство с екcпoзициoнни зали, ателиета зa млaди творци, зoнa cъc cимyлтaннa зaлa.
Проектът за
реконструкцията
на Немската
болница е за
близо 10 млн. лв.
и се peaлизиpa чpeз бeзвъзмeзднa финaнcoвa пoмoщ по Oпepaтивнa пpoгpaмa “Peгиoни в pacтeж 2014-2020” плюс cpeдcтвa oт мecтния бюджeт.
Бившaтa Heмcка бoлницa е строена през 1935 г., а до 1944 г. фукционира като училище. B кpaя нa Bтopaтa cвeтoвнa вoйнa ce пpeycтpoйвa и ce eкcплoaтиpa кaтo бoлницa до демократичните промени.
Cлeд 1989 г. тя ocтaвa дъpжaвнa coбcтвeнocт, нo изпoлзвaнeтo e пpeycтaнoвeнo. Пpeз 2014 г. oбщинa Бypгac opгaнизиpa oткpит кoнкуpc зa идeeн пpoeкт зa peкoнcтpyкция и пpeycтpoйcтвo нa cъщecтвyвaщaтa cгpaдa в кyлтypнo-oбpaзoвaтeлeн цeнтъp зa cъвpeмeннo изкycтвo и библиoтeкa, а 3 г. по-късно е издадено разрешително за строеж.
Научният център “ПланетУм” събира децата изследователи
Най-новата образователна атракция в Бургас - научният център “ПланетУм”, отвори врати на 30 октомври и вече е сред любимите места на деца и възрастни, изкушени от науката.
Намира се в сградата на Морската гара и разполага с експозиционните зони “Иновации”, “Енергия”, “Откривателство” и 20 образователни инсталации.
В тях по забавен начин и в експериментална среда деца и родители откриват отговори на сложни въпроси и любопитни факти от областта на точните науки, технологиите, подводната археология и астрономията.
Новият научен център дава и възможности за изнесени уроци по физика и химия - за провеждане на различни експерименти в СТЕМ зоната.
В “ПланетУм” най-малките откриватели стават капитани на подводница в зона за активна игра, която пресъздава морско дъно с много риби и корали, слушат звуците, които издават различни видове птиците, наблюдават как се образуват водовъртежите в океаните.
Научният център, който няма аналог в страната, предлага и “гмуркане” с помощта на дълбоководен водолазен костюм.
Посетителите могат да видят и умален размер на хидроелектрически централи, които използват силата на вълните.
Според управителя на центъра Ивелина Мишева основната цел е да се провокира интересът на децата към науката, да могат нагледно да си обяснят неща и явления, които изучават в училище.
Абонамент за печатен или електронен "24 часа", както и за другите издания на Медийна група България.