Църква № 21 на хълма Трапезица е на път да се окаже първата еврейска синагога на територията на Столично Търново. Хипотезата лансираха археолози след приключване на тазгодишния археологически сезон във втората цитадела на Велико Търново. След подновените тази година разкопки в югоизточния сектор на крепостта доц. Мирко Робов разкри сграда с форма на шестоъгълник и с огромни размери 22 на 14 м. В нея няма следа от стенописи, а във вътрешността е оформена зала от 267 квадрата, застлана с каменни плочи. "Постройката носи отличителните белези на обществено-молитвен дом, характерен за еврейската общност. Съградена е през 30-40-те години на XIV век и би могла да бъде и синагога, каквато в България няма от този период", съобщи доц. Мирко Робов.
Източната част на средновековната сграда бе проучена през 2014 г. и имаше всички характеристики на християнска църква - градена с камък и хоросан, с абсида и колони. Разкриването на прикачената към нея част от запад преобръща тезата на археолозите.
"Както е известно, една от общностите, обитавали столицата на Второто българско царство, са евреите. Всички еврейски топоними са около Трапезица. Много вероятно е хълмът да е бил мястото, където е имало еврейска колония. В този период синагогите следват общоприетия култов план на столичните църкви, те не се стенописват", обяснява Робов.
С тазгодишните разкопки на археолозите от Филиала на Археологическия институт с музей към БАН вече е разкрит цял жилищен квартал по южния склон на Трапезица, с прилежащи крепостни съоръжения, църква и некропол. "Изцяло разкрита е връзката с една от основните улици в крепостта и кръстовище с друга важна улица. Като във византийските градове малък площад с плочи свързва тези главни улици, широки 3- 3.5 м. Уличната мрежа е планирана в началото на управлението на цар Иван Алескандър, а е подновявана при Иван Шишман", разказа доц. Деян Рабовянов. Той е попаднал на над 500 находки този сезон. Сред тях има 400 златни, сребърни и бронзови монети, импортни стоки, част от съд от китайски порцелан.
Проф. Константин Тотев продължава работата до серевната крепостна стена на Трапезица. Разкрита е нова крепостна кула с размери 7 на 4 м. Над нея има сграда, служила за платформа или стълба към тази кула. Разкрити са нови около 40 м крепостна стена и са извадени към 200 находки.
"Имаме проучен цял един средновековен квартал, а няма нито 1 камък консервиран", каза архитектът на Трапезица Пламен Цанев.Според него само с временна полева консервация, откритите артефакти скоро ще се изгубят безвъзвратно.
"1.5 млн. лв. са нужни на година за наваксване на изоставането в консервационно-реставрационните работи на хълма Трапезица", алармира арх.Цанев.
Абонамент за печатен или електронен "24 часа", както и за другите издания на Медийна група България.