
Повече практически теми от всекидневието в обучението по науки от 5-и до 7-и клас вкарва образователното министерство
Как с калкулатор да бъде пресметнат семейният бюджет ще учат вече шестокласниците по математика. Това предвиждат утвърдени от образователния министър Красимир Вълчев нови учебни програми по математика за 5-и, 6-и и 7-и клас. Министърът одобри нови програми и по география и икономика за 5-и и 6-и клас и по биология и здравно образование, физика и астрономия, химия и опазване на околната среда за 7-и клас.
В математиката и природните науки учениците вече трябва да придобият повече практически умения, а в подбора на изучаваните теми и задачите се препоръчва да преобладават
ситуации от практиката
и решаване на
житейски казуси,
обявиха от Министерството на образованието и науката.
В учебниците вече няма да има подтеми, а учебните статии ще са по-малко, за да могат учителите сами да решават колко часа да посветят на конкретна тема. От учебните програми отпадат някои понятия, тъй като присъствали под формата на очаквани резултати от обучението, усвоени са в предходни класове и било важно да се използват в практиката, а не да се наизустяват като дефиниции.
Независимо от увеличаването на броя на часовете по математика в 5-и и в 6-и клас и по география и икономика в 6-и клас, утвърдено още преди началото на учебната година, допълнителни теми не са предвидени.
По математика признаците за делимост на 9 и на 10 отпадат, но остават признаците за делимост на 2, 3 и 5. Отпада и темата в 7-и клас “Построения с линия и пергел”, като за тези умения се работи на практическо равнище в темите “Еднакви триъгълници”, “Неравенства” и “Успоредник”.
По география и икономика “Антарктида” се премества за изучаване от 5-и в 6-и клас във връзка с увеличения брой часове.
От 5-и клас започва
изписването на
системните мерни
единици на латиница
Ограничават се до 84 статиите в учебника, които са за придобиване на нови знания.
Сред практическите дейности, които могат да се провеждат в класната стая, са
извършване на
аритметични действия
с калкулатор,
което спомага за изграждане на математическа компетентност и основни компетентности в областта на технологиите, изработване на модели на куб и правоъгълен паралелепипед и т.н.
Шестокласниците вече ще ползват калкулаторите за пресмятане на семейния и личния бюджет и използват софтуерни продукти за чертаене на блокова и линейна диаграма.
По география пък петокласниците ще описват откритията на Христофор Колумб, Вашку да Гама и Фернандо Магелан, ще нанасят на карта маршрутите им и ще дават примери за използването на географията в своя живот. А от децата ще се очаква да се ориентират по компас и карта, да определят мястото на Земята в Слънчевата система, нейната големина и форма, да знаят какво е континент, океан и брегова форма.
Новите програми ще започнат да се прилагат поетапно от учебната 2021/ 2022 година за учениците, които постъпват в 5-и клас, като до одобряването на нови учебници ще се използват съществуващите. (24часа)
Абонамент за печатен или електронен "24 часа", както и за другите издания на Медийна група България.