
Медицинският университет – Плевен (МУ – Плевен) се откроява на картата на висшето медицинско образование у нас и в Европа със съвременния си облик на водещ образователен и научноизследователски център с приоритет в развитието на телемедицината, ЗD медицината и роботизираната хирургия, привличайки все повече български и чуждестранни студенти.
За своята 46-годишна история МУ – Плевен, се развива и укрепва с
внушителна съвременна материална база,
обновен спортен комплекс, две студентски общежития, модерна университетска библиотека, собствен издателски център и център за дистанционно обучение. Университетът обединява голям комплекс от учебни звена, съвременна предклинична база и две университетски болници - УМБАЛ “Д-р Георги Странски” и високотехнологичната УМБАЛ “Света Марина” – Плевен.
Към МУ – Плевен, функционира уникален за Източна Европа Телекомуникационен ендоскопски център (ТЕЛЕЦ) с експериментална операционна зала, виртуални зали с модерни тренажори. В центъра са изградени две учебни амфитеатрални зали с възможност за телеконферентна връзка с други центрове в страната и извън нея. Там е инсталирана високотехнологична 3D медицинска маса за виртуални дисекции. Виртуалната медицинска маса е иновативен образователен портал, който освен в обучението може да се използва за предоперативна подготовка и за планиране на операции. Една от аудиториите е оборудвана като 3D студио за демонстрации на хирургия на живо, където студенти, докторанти и специалисти имат възможността да се потопят триизмерно в човешката анатомия и да участват в оперативната интервенция през очите на хирурга.
В университетските болници и ТЕЛЕЦ са позиционирани три роботизирани системи Da Vinci за целите на телехирургията и телеобучението.
Висшето училище има стабилна структура от
четири факултета
Те са Факултет “Медицина”, Факултет “Фармация”, Факултет “Обществено здраве” и Факултет “Здравни грижи”. Медицинският колеж, Департаментът за езиково и специализирано обучение и Научноизследователският институт допълват структурата на висшето училище.
Университетът провежда обучение в 15 специалности, по 5 магистърски и 10 бакалавърски програми в 5 професионални направления – медицина, фармация, здравни грижи, обществено здраве и социални дейности.
МУ – Плевен, е известен като първото висше училище в страната, което през 1997 г. въвежда обучение по медицина за чуждестранни студенти изцяло на английски език.
Медицински университет – Плевен, изгражда Център за компетентност по персонализирана медицина, 3D и телемедицина, роботизирана и минимално инвазивна хирургия по европейски проект, финансиран от Оперативна програма “Наука и образование за интелигентен растеж” с подкрепата на европейските структурни и инвестиционни фондове. Част от него е и новоразкритата Лаборатория за обучение
в среда на виртуална реалност
VR. Студенти, докторанти и млади лекари чрез 360-градусово наблюдение на хирургични операции във виртуална реалност (VR) с помощта на VR очила получават познания по минимално инвазивната и роботизираната хирургия, без необходимостта да са на място в операционната зала.
В една от университетските клинични бази функционира модерна интегрирана операционна зала с последно поколение навигационна система за лицево-челюстна и уши-нос-гърло хирургия.
Апаратура за стереотактична аспирациона биопсия, зали за телепатология, два генсеквенатора, позволяващи секвениране на целия човешки геном, лаборатории по 3D принтиране и 3D биопринтиране допълват картината на съвременните иновативни решения за обучение и научноизследователска дейност в Медицинския университет – Плевен.
Абонамент за печатен или електронен "24 часа", както и за другите издания на Медийна група България.