Националната художествена академия ще се сдобие с нова модерна сграда за обучение на своите студенти през април 2019 г. Тя ще има 4 етажа, сутерен и терасовиден етаж.
Ще разполага с 16 художествени ателиета, 3 лекционни и една компютърна зала, а на последния етаж ще има
нова библиотека
с книгохранилище
и читалня
Ще бъдат осигурени също необходимите комуникационни, санитарни и технически помещения. Автор на проекта е арх. Стефан Добрев.
Според архитектурното решение корпусът ще представлява модерен прочит на съществуващата червена сграда на академията. Според арх. Добрев решенията целят “обвързване на всички обеми на територията на академията и превръщането им в единен архитектурен комплекс”. До всички ателиета ще се осигурява водоснабдяване. Предвидени са също системи за окачване на експозиционни пана. Проектът е съобразен с всички изисквания за достъп на хора в неравностойно положение.
“Преди година и половина по Оперативната програма “Региони в растеж” за подкрепа на висшите училища ни отпуснаха 3 млн. лв. за ново строителство. Пуснахме проект, който беше одобрен”, разказа за “24 часа” заместник-ректорът на академията доц. арх. Даниела Янкова. Малко над 2,5 млн. лв. са средствата от Европейския фонд за регионално развитие, а националното финансиране е 449 940 лв.
Още през 2005 г. висшето училище пробвало с конкурс да изгради сграда, където да се съберат всички специалности. Струвало много пари, никой не ги отпуснал, затова от ръководството решили да действат на етапи.
Първият етап е на празното място на ъгъла на бул. “Васил Левски” и ул. “Оборище” да се направи нов корпус.
Общата площ
на сградата е
2158 квадратни
метра - по 350
квадрата на етаж
“Стартирахме обществена поръчка за избор на изпълнител на строително-монтажните работи. През есента изборът беше направен и договорът беше подписан с консорциума “Нова академия 2017”, обясни доц. Янкова.
От Направление “Архитектура и градоустройство” предписали, че трябва да направят първо спасителни археологически разкопки. Всъщност досега са се занимавали именно с това. Експерти от Националния археологическия институт с музей при БАН всеки ден идвали да наблюдават разкопките. Копаело се бавно,
за да не бъде
наранен
евентуално
появил се
археологически
паметник,
но в крайна сметка нищо не е излязло.
Получили са протокол и вече ще продължават със сградата, след като получат строителното разрешение. Очаква се строителството на новия корпус на Националната художествена академия да започне още тази седмица. Предвидено е строителството да завърши през април 2019 г.
Държавното рисувално училище е открито на 1 октомври 1896 г. след подписването на указ от княз Фердинанд, припомнят историята на академията от ръководството. С този акт в София е положено началото на едно от най-старите висши учебни заведения в страната. В делото по създаването на днешната академия се открояват имената на ред видни творци и учени, сред които Константин Величков, Иван Мърквичка, Иван Шишманов, Антон Митов и Борис Шац.
Абонамент за печатен или електронен "24 часа", както и за другите издания на Медийна група България.