20 години по-късно Франция е отново световен шампион! (Снимки)

https://www.24chasa.bg/sport/article/6963513 20 години по-късно Франция е отново световен шампион! (Снимки) 20 години по-късно Франция е отново световен шампион! (Снимки) www.24chasa.bg
Снимки РОЙТЕРС

VAR каза тежката си дума при победата на “петлите” с 4:2 над Хърватия, треньорът Дешан изравни Загало и Бекенбауер

Франция стана за втори път в историята световен шампион по футбол.

В зрелищен и резултатен финал срещу Хърватия на стадион “Лужники” в Москва “петлите” се наложиха с 4:2 с автогол на Манджукич и попадения на Гризман от дузпа, Погба и Мбапе.

За достойния им съперник, който за първи път в историята си игра на финал, вкараха Перишич и пак Манджукич.

Треньорът на победителите Дидие Дешан стана третият в света, печелил купата и като играч, и като треньор. На терена го направи точно преди 20 години и 3 дни, когато една от сегашните му звезди Килиан Мбапе е бил на минус 4 месеца - майка му е била бременна с него в петия.

Само гол не стигна на московския финал, за да изравни най-резултатния досега. През 1958 г. Бразилия бие 5:2 Швеция, а още три мача за титлата са свършвали 4:2. Това са Уругвай - Аржентина (1930), Италия - Унгария (1938) и Англия - Германия (1966).

Двамата треньори разположиха избраниците си в идентични схеми 4-2-3-1 с единствената разлика, че човекът зад нападателя при хърватите - Лука Модрич, е натоварен повече с диспечерски функции, докато Антоан Гризман - с повече атакуващи.

Първият четвърт час изненадващо премина под хърватска диктовка. “Карираните” пресираха съперника в собствената му половина и щом отнемеха топката, веднага я хвърляха по крилата, откъдето следваше центриране в наказателното поле.

От своя страна Франция започна някак плахо, атаките не се развиваха достатъчно стройно и на практика опасните моменти липсваха.

Именно тогава обаче се намеси футболният Господ, който очевидно реши, че е дал прекалено много на хърватите, спечелили последните си трима мача в Русия след продължения, а първите два от тях - и с дузпи. Сллучайността пожела потърпевш да е този, който донесе победата и класирането срещу Англия - централният нападател Марио Манджукич. Именно от неговата глава центрираната от пряк свободен удар от Антоан Гризман се отклони точно колкото да излъже вратаря Субашич и да спре в мрежата за 1:0.

В този момент Субашич вероятно си е спомнил, че на предишните три финала вратарите от губещия отбор са били неизменно свързани с “Монако”, където и той играе - французинът Бартез през 2006 г., Стекеленбург от Холандия четири години по-късно в Южна Африка и аржентинецът Ромеро на последното първенство в Бразилия.

Чест прави на хърватите, че голът въобще не ги смути, кало ли да ги сломи. А и небето над “Лужники” заплака - дали заради тях, дали защото световното все пак свършва, и падналият дъжд поразхлади главите на футболистите на Златко Далич. Те продължиха с пресата и натиска, за да стигнат до логичното изравняване, дошло след прекрасен удар на другия герой срещу Англия - Иван Перешич.

Нямаше как във финала на това световно тежката си дума да не каже и VAR - нововъведената система за видеопомощ на съдиите. В 38-ата минута топката докосна ръката на Иван Перишич и главният рефер Нестор Питана от Аржентина проведе дълго съвещание с колеги по микрофона, а после и сам няколко минути гледа повторенията. В крайна сметка отсъде дузпа, която Антоан Гризман превърна с гол за 2:1.

Малко след 50-ата минута не един, не двама, даже не и трима, а цели четирима човека от публиката нахлуха на терана. Те излязоха от хърватския сектор и очевидно се наслаждаваха на факта, че отборът им е във финала, играе като равен с равен срещу Франция и дори я надиграва. Въпреки невероятната охрана те успяха да потичат по тревата на “Лужники”, а единият дори докосна неколцина от играчите, преди стюардите да го повалят, обездвижат и изнесат.

Веднага след това Дидие Дешан, сам изсарал цялата си кариера като опорен полузащитник и спечелил на този пост и с капитанската лента световна и европейска титла за Франция, схвана откъде му идват големите проблеми. Най-стабилният му играч на това световно - Нголо Канте, беше бледа сянка на представянето си срещу Уругвай и Белгия, затова хърватите минаваха през зоната му необезпокоявани. Дешан го смени със свежия и по-едрогабаритен Стивен Нзонзи и смяната, вероятно случайно, даде незабавен резултат, при това положителен. Партньорът на Канте в опорната зона - Пол Погба, отне топката в собстевната половина и с дълъг пас командирова тийнсензацията Килиян Мбапе по дясното крило. Младокът стигна почти до аутлинията и центрира неособено добре, но през Гризман топката стигна до телепортиралия се в наказателното поле Погба. Първият му удар бе блокиран, но при втория левачката прати топката извън обхвата на ръкавиците на Субашич.

Хърватите изглеждаха гроги, казано на боксов език, а хубав удар на Мбапе бе на път да ги прати окончателно в токаут - 4:1 в 65-ата минута. Тук очевидно на френския капитан и вратар Юго Лорис му стана мъчно за съперника и реши да му направи малко изкуствено дишане. В 69-ата минута вместо да изрита върнатата му от Юмтити топка, той реши да лъже Манджукич в наказателното поле и постигна резултат като Лорис Кариус от “Ливърпул” - топката се удари в крака на хърватина и се търкули в ъгъла на вратата за 4:2.

ФРАНЦИЯ - ХЪРВАТИЯ 4:2 (2:1). Голмайстори: Марио Манджукич (18-автогол), Антоан Гризман (38-дузпа), Пол Погба (59), Килиан Мбапе (65); Иван Перишич (28), Марио Манджукич (69). Съдия: Нестор Питана (Аржнтина). Жълти картони: Нголо Канте, Люка Ернандес; Симе Върсалко.

ФРАНЦИЯ: Юго Лорис, Бенжамен Павар, Самюел Юмтити, Рафаел Варан, Люка Ернандес, Пол Погба, Нголо Канте (55-Стивен Нзонзи), Килиан Мбапе, Антоан Гризман, Блез Матюиди (73-Корантен Толисо), Оливие Жиру (81-Набил Фекир).

ХЪРВАТИЯ: Даниел Субашич, Симе Върсалко, Деян Ловрен, Домагой Вида, Иван Стринич (82-Марко Пяца), Иван Ракитич, Марцело Брозович, Анте Ребич (71-Андрей Крамарич), Лука Модрич, Иван Перишич, Марио Манджукич.

Други от Футбол

За първи път от 2007 г. футболист №1 не е Меси или Роналдо - спечели Модрич

Лука Модрич бе определен от ФИФА за най-добър играч в света за 2018 г. Хърватинът, благодарение на който националният му отбор стигна финал на световното в Русия, където загуби от Франция, спечели наградата The Best. Така за първи път след 2007 г. №1 в света не е нито Лионел Меси, нито Кристиано Роналдо.

„Левски”: Няма да има мач за Гунди

Мачът между "Левски" и Милан няма да се състои. Това става ясно от изявление на сайта на ПФК "Левски", което гласи: Уважаеми привърженици, с огромно неудоволствие Ви съобщаваме, че приятелски мач с Милан няма да се състои. ПФК Левски прояви разбиране и търпение след несъстоялата се среща на 11.08.2018г.

Джоуи Бартън за Неймар: Мисля, че той е Ким Кардашиян на футбола

Бившият футболист на "Манчестър Сити", "Нюкасъл" и "Олимпик" Марсилия Джоуи Бартън определи звездата на "Пари Сен Жермен" Неймар като "Ким Кардашиян на футбола". Според ексцентричния бивш полузащитник, известен с "голямата" си уста, Неймар далеч не е най-добрият футболист, но има чудесен пиар подход, предаде Би Ти Ви.

Дебютите на Кристиано Роналдо

Дългоочакваният първи мач на Кристиано Роналдо за Ювентус в Шампионска лига не се разви по очаквания начин. Вместо да увеличи головата си сметка, реализатор номер 1 в историята на турнира бе изгонен в 29-ата минута при гостуването на Валенсия. Португалецът издърпа за косата съперник, видя червен картон, падна на терена, разплака се,

Историята на българския футбол щеше да е по-бледа без д-р Стефан Божков

На 20 септември се навършват 95 години от рождението му През есента на 1938 година футболистите на новоучредения спортен клуб “Спортист” от квартал “Хаджи Димитър” допълват Трета софийска дивизия. Ляво крило в мача с “Фортуна” е русокосият дебютант Стефан Божков (Стевето), роден на 20 септември 1923 година. Син на преселник от Македония.

"Локо" (Пд) свали "Левски" от върха с първата загуба на Стоянович (видео)

Треньорът на "Левски" Славиша Стоянович за първи път си тръгна победен след мач в България, а отборът му загуби първото място във временното класиране. Това стана след победата с 1:0 на сърцатия отбор на "Локо" (Пд) над "сините" в късния неделен мач на стадиона в парк "Лаута". Победният гол вкара още в 14-ата минута централният нападател Анте